Gizlilik anlayışımız tamamen açıklayıcı, kısa ve özdür.

● Sunucularımız co-location olarak Finlandiya ve Sri Lanka’da deniz aşırı (offshore) olarak konumlandırılmıştır ve tam kullanım yetkisi olarak tamamen bize ait paylaşımsız sunuculardır.

Medyum şikayet, medyum öneri ve medyum tavsiye siteleri için özel oluşturulmuş sunucularımız özel olarak optimize edilmiştir ve yurt dışı kaynaklı olduğu için Türkiye Cumhuriyeti yargısından tamamen bağımsızdır. Yani, sitelerimiz Türkçe içerikli olsa da aslında tamamen yurt dışı kaynaklı platformlardır.

● Sunucu logları (günlükler) yalnızca hata (debug) ayıklamak için kişisel verileri tanımlamaksızın 24 saatlik kayıt alır. 24 saat sonra bu veriler geri gelmeyecek şekilde otomatik olarak silinir. Harici olarak kullanıcıları tanımlayacak (ip adresi, lokasyon vb.) veriler hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır. Sitelerimiz çerezler (cookies) politikası uygulamaz. Bu sayede hiç bir veriniz sunucularımızla ön bellekleme altına alınmaz.

● Sitelerimizin iyileştirilmesi ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi için Google Analytics, Ahfers, Alexa gibi dünyaca ünlü webmaster araçları için bir dizi veriler topluyoruz. Söz konusu bu veriler hangi ülkeden kaç ziyaretçi, hangi içeriğin tercih edildiği, en çok tıklanan anahtar kelimeler vb. basit verilerdir. Bu veriler ziyaretçilerimizden bağımsız tamamen anonim datalardır ve kişileri tanımlamaz.

● Sunucularımızın barındığı ülkelerde Türkiye’de olduğu gibi “Verileri saklama ve log tutma.” zorunluluğu yoktur ve bu yasalar, bu ülkelerde sunucu sahiplerinin inisiyatifine bırakılmıştır. Kararımız sitemizi ziyaret eden hiç bir kullanıcının bilgisini saklamama ve günlük tutmama yönündedir. Bu nedenle, yasal olarak bizden herhangi bir kullanıcı bilgisi talep edilse dahi elimizde hiçbir veri olmadığı için yardımcı olamayacağız ve bu talepleri geri çevireceğiz.

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı, işbu Gizlilik Politikası’nı okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tüm site ziyaretçilerimiz, medyum sözlük‘de özgürce ve gönül rahatlığıyla, sansürsüz, tarafsız ve demokratik şekilde telif haklarını ihlal etmedikleri sürece diledikleri yorumu yapabilirler.